W jaki sposób obliczyć dni płodne?

Obliczenie dni płodnych jest niezwykle ważną umiejętnością dla każdej pary starającej się o dziecko. Określenie dni płodnych zwiększy szansę na ciążę. Co warto wiedzieć o fazach cyklu menstruacyjnego i w jaki sposób wyliczyć dni płodne?

Fazy cyklu menstruacyjnego

Cały cykl menstruacyjny ma przeciętnie 28 dni, natomiast rozpoczyna się on w dniu pierwszego krwawienia miesiączkowego, a kończy ostatnim dniem przed następną menstruacją. Pierwszy jego etap nosi nazwę fazy niepłodności względnej, jest to czas przed owulacją, uznawany za względny, gdyż jego długość może być różna. Wiele zależy od tego, ile czasu będzie dojrzewać komórka jajowa. Kolejnym etapem cyklu jest tak zwana faza płodności. Jej najważniejszym momentem jest owulacja. Cała faza płodności trwa 6-10 dni (3-7 dni przed jajeczkowaniem oraz 3-4 dni po jajeczkowaniu). W tym właśnie okresie istnieje największe prawdopodobieństwo na zapłodnienie komórki jajowej plemnikiem.

Chcąc starać się o potomka, w tym czasie para powinna współżyć ze sobą. Cały cykl kończy się tak zwaną fazą niepłodności bezwzględnej, czas ten trwa około 2 tygodni. Na tym etapie dochodzi do obumarcia niezapłodnionej komórki jajowej, co wywołuję burzę hormonów i przyczynia się do zmiennego nastroju kobiety. Proces kończy się usunięciem obumarłej śluzówki z organizmu, czyli krwawieniem. Tutaj rozpoczyna się już kolejna miesiączka, czyli nowy cykl. W przypadku kiedy u kobiety nie wystąpiło krwawienie, wówczas może to oznaczać, iż jest ona w ciąży. Jednak aby to potwierdzić, warto wykonać test ciążowy, czy od razu udać się do ginekologa. Warto pamiętać, że u kobiet miesiączkujących nieregularnie, często okres spóźnia się przez różny czas. Jest to naturalne zjawisko, może do niego dojść również wskutek stresu, zmiany diety, przebytej choroby czy stosowanych leków.

W jaki sposób obliczyć dni płodne?

Istnieje na to parę sposobów, warto wypróbować każdy z nich.

  • Kalendarz miesiączkowy

Trzeba w nim zapisywać pierwszy oraz ostatni dzień miesiączki, parę miesięcy pod rząd. Cykl miesiączkowy musi wynosić w każdym miesiącu identyczną liczbę dni, tylko wtedy metoda ta okaże się skuteczna. Owulacja przeważnie pojawia się na ok 14 dni przed kolejną miesiączką. Należy ustalić ten dzień, to właśnie w ciągu niego  oraz na dwa dni przed i 3 dni po owulacji, para ma największe szansę na ciążę.

  • Test owulacyjny

Innym sposobem ustalenia dni płodnych jest coraz popularniejszy test owulacyjny. Można go zakupić między innymi w aptece, co ważne tani i bardzo skuteczny.

  • Mierzenie temperatury

W trakcie owulacji następuje trochę zmian w organizmie kobiety. Jedną z nich jest wyższa temperatura w trakcie tego okresu. Dobrze jest więc sprawdzać codziennie swoją temperaturę, o tej samej godzinie przez cały miesiąc. W ten sposób można zauważyć w których dniach, temperatura ciała była wyższa od innych dni.

  • Obserwowanie śluzu

W czasie owulacji śluzu jest dużo, oprócz tego jest dosyć gęsty i przezroczysty.

LH test owulacyjny

Niektóre kobiety borykają się z nieregularnymi okresami, przez co nie są one we wstanie, wyliczyć swoich dni płodnych. Wtedy dobrym rozwiązaniem okazuje się zakup LH testu owulacyjnego. Przypomina on nieco test ciążowy, a badanie wykonane za jego pomocą jest niezwykle proste. W trakcie niego wykrywany jest wzrost hormonu luteinizującego, należy do tego celu zanurzyć jedynie pasek testowy w moczu i poczekać na wynik. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż żadne metoda nie zagwarantuje całkowicie dokładnego określenia dni płodnych, gdyż wpływa na nie wiele czynników, nie tylko regularność cyklu, ale także stan zdrowia kobiety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *